Aktualności > Case study: Projektowanie i detalowanie konstrukcji stalowej kasyna w SDS2 by Allplan

Case study: Projektowanie i detalowanie konstrukcji stalowej kasyna w SDS2 by Allplan

Case study: Projektowanie i detalowanie konstrukcji stalowej kasyna w SDS2 by Allplan

Zaprojektowanie masywnej, skomplikowanej konstrukcji kasyna stanowiło szereg wyzwań i wymagało skrupulatnego planowania oraz precyzji w projektowaniu stali. W pierwszej z dwóch części artykułów poświęconych współpracy z SDS2, omówimy najważniejsze aspekty projektu, którego podjęli się Maciej Opałka i Bartosz Koźmin.

Złożona konstrukcja stalowa

Projekt jednego z największych salonów gier na świecie, wymagał złożonej i solidnej konstrukcji stalowej ze względu na rozległe przestrzenie, wyszukane fasady oraz wielopoziomową konstrukcję.

Obejmował stworzenie rozległych przęseł bez centralnych podpór w niektórych obszarach, aby pomieścić duże podłogi do gier, miejsca rozrywki i przestronne obszary publiczne. Te otwarte przestrzenie wymagały szczegółowego planowania, aby zapewnić integralność strukturalną i bezpieczeństwo, jednocześnie pozwalając na kreatywność architektoniczną oraz elastyczność aranżacji.

Tonaż stali

Biorąc pod uwagę sam rozmiar kasyna, tonaż stali wymagany do realizacji projektu był ogromny. Obejmował on tysiące ton stali konstrukcyjnej, skrupulatnie obliczonej i zamówionej w celu spełnienia specyfikacji oraz wymagań projektu.

Niezbędne było połączenie mocnych belek, słupów i dźwigarów, a także lżejszych elementów stalowych w mniej krytycznych obszarach, zapewniając wytrzymałość oraz efektywność.

Różne rodzaje połączeń

Złożoność połączeń w tym projekcie, takich jak ramy spawane, skręcane i momentowe była znacząca, ponieważ musiały one sprostać dużym obciążeniom przez różnorodne elementy konstrukcyjne kasyna.

W tym procesie kluczową rolę odegrało oprogramowanie SDS. Dzięki automatyzacji program sprawił, że wszystkie połączenia spełniają niezbędne normy i standardy, jednocześnie redukując błędy ręczne oraz przyspieszając proces projektowania. Testowanie makiet i symulacje miały bardzo ważne znaczenie dla projektu, ponieważ wskazywały, że wszystko działa zgodnie z przeznaczeniem w różnych warunkach obciążenia.

Współpraca i koordynacja

Skala i złożoność projektu wymagały ścisłej współpracy między inżynierami, architektami i wykonawcami. Wykorzystanie zaawansowanego modelowania 3D i wykrywania kolizji z SDS2 umożliwiło płynną integrację stali konstrukcyjnej z innymi elementami, takimi jak HVAC, instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Koordynacja ta miała zapobiegać kosztownym modyfikacjom na miejscu i zapewniać harmonijną pracę wszystkich działów.

Podsumowując, zaprojektowanie kasyna było skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnych obliczeń, zaawansowanego projektowania i ścisłej współpracy pomiędzy działami. Dzięki SDS2 możliwe było skuteczne zarządzanie złożonością projektu oraz zapewnienie o dokładności i niezawodności konstrukcji.

W następnej części przedstawimy wywiad z biurem projektowym, które zaprojektowało to kasyno przy pomocy SDS/2. Omówimy ich doświadczenia oraz korzyści płynące z wykorzystania naszego oprogramowania w praktyce.

Wypróbuj SDS/2, aby zwiększyć efektywność i precyzję w Twoich projektach.